gradbeni material

Gradbeni material je material, ki se uporablja za gradnjo . Za gradnjo stavb so od nekdaj uporabljali številne naravne snovi, kot so glina , kamenje, pesek in les , celo vejice in listi . Poleg naravnih materialov se uporabljajo številni umetni izdelki, nekateri bolj in drugi manj sintetični. Proizvodnja gradbenih materialov je uveljavljena v mnogih državah in uporaba teh materialov je običajno razvrščena v posebne posebne poklice, kot so mizarstvo , izolacija , vodovodna in strešna dela. Zagotavljajo oblikovanje habitatov in struktur vključno z domovi. Gradbeni material pa je končnemu kupcu na voljo v lokalnih gradbenih trgovinah ali v spletnih gradbenih trgovinah.

Gradbeni izdelki

Na trgu se izraz “gradbeni izdelki” pogosto nanaša na že pripravljene delce ali dele iz različnih materialov, ki so vgrajeni v arhitekturno strojno opremo in okrasne strojne dele stavbe. Seznam gradbenih proizvodov izključuje gradbene materiale, uporabljene za gradnjo stavbne arhitekture in podpornih napeljav, kot so okna, vrata, omare, sestavni deli mlinarstva itd. Gradbeni izdelki podpirajo in omogočajo, da gradbeni materiali delujejo modularno .

“Gradbeni izdelki” se lahko nanašajo tudi na predmete, ki se uporabljajo za sestavljanje take strojne opreme, kot so tesnjenje , lepila , barve in vse ostalo, kupljeno za gradnjo stavbe.

Trajnost

Leta 2017, zgradbe in konstrukcije ter porabi 36% končne energije, proizvedene po vsem svetu, medtem ko je odgovoren za 39% svetovne energije, povezane CO 2 emisij . Delež samo v gradbeništvu je bil 6% oziroma 11%. Poraba energije med proizvodnjo gradbenih materialov, predvsem zaradi njihove porabe električne energije, prevladujoče prispeva k deležu gradbene industrije. (vir)

Energetska intenzivnost na kvadratni meter (m 2 ) svetovnega stavbnega sektorja se mora do leta 2030 v povprečju izboljšati za 30% (v primerjavi z letom 2015), da bi lahko dosegli globalne podnebne ambicije iz Pariškega sporazuma.

To poročilo o globalnem stanju za leto 2017 ponovno potrjuje pomen stavb in gradbenega sektorja pri svetovni porabi energije in s tem povezanih emisijah. Prav tako kaže, da prizadevanja za razogljičenje sektorja napredujejo zahvaljujoč izvajanju celovitih političnih okvirov, uvajanju nizkoogljičnih in energetsko učinkovitih tehnologij, boljšim pristopom pri načrtovanju stavb in rešitvam ter izboljšanju naložbenega trga.

Čeprav hitrost in obseg izboljšav še vedno nista dovolj za uresničitev globalnih podnebnih ambicij, omembe vredni primeri, poudarjeni v tem poročilu, vseeno kažejo, da lahko večja prizadevanja še vedno dosegajo te cilje, hkrati pa prinašajo številne pozitivne gospodarske, socialne, zdravstvene in okoljske koristi.

Za uresničitev potenciala svetovnega stavbnega in gradbenega sektorja so potrebne vse roke, od politike, tehnologije in finančnih orodij do večjega mednarodnega sodelovanja, večjega izobraževanja in ozaveščenosti ter boljšega usposabljanja in krepitve zmogljivosti v celotni vrednostni verigi stavb.

Poročilo o globalnem stanju za leto 2017 je pripravila Mednarodna agencija za energijo (IEA) za Global Alliance for Building and Construction (GABC). Cilj GABC je združiti gradbeno in gradbeno industrijo, države in zainteresirane strani za ozaveščanje in olajšati globalni prehod na energetsko učinkovite stavbe z nizkimi emisijami.